G1 otázky a odpovědi

Z Android Wiki
Přejít na: navigace, hledání
T-mobile g1 bílý 001.jpg

Otázky a odpovědi pro T-Mobile G1 (před uvedením známý jako HTC Dream)

Uvedením G1 na český trh se množí dotazy na jeho používání. Na této stránce si navzájem můžeme přehledně odpovídat na nejčastější dotazy. Nebojte se přispět otázkou či odpovědí.


Jak dlouho vydrží G1 na baterie? Dají se koupit lepší?[editovat]

Baterie jsou u G1 opravdu problém. Dobíjení baterie jednou za den je nutnost, pokud ale používáte telefon trochu aktivněji (a když v něm máte internet kdo by se tomu divil) často se vám stane, že k večeru budete na nabíječku telefon dávat G1 už zcela vybitý a vypnutý (Opera mini + eBuddy + zapnutá hudba = výdrž max. 3 hodiny). Lepší baterie se pořídit dá, ale její kapacita je větší jen o 20%, existují potom i opravdu výrazně lepší baterie pro G1, ty však vyžadují výměnu celého zadního kryty, protože asi o 5 mm zvětší hloubku telefonu. Hledejte například zde (a zkuste britské nebo australské prodejce, mají rozumnější poštovné, zvlastní zkušenosti doporučuji vyhnout se extenzivní baterii dodávané se zadním krytem tvarovaným členitě podle tvaru baterie - tento kryt povrzává a hůř se přístroj drží, naopak kryt který pouze rovnoměrně rozříří telefon je bezproblémový)

Co s podsvětlením klávesnice v šeru u bílého modelu G1?[editovat]

Stáhněte si z Marketu aplikaci Dark Keys, která vypne podsvětlení. Tato aplikace ale bohužel nefunguje od verze OS 1.5 a byla z Marketu stažena. Jiné řešení bohužel neexistuje pokud nemáte Root práva. Další řešení je aplikace na Marketu "Backlight off", která může vypínat podsvětlení klávesnice. Samozřejmě s rootem

Prodávají se tyto telefony odblokované?[editovat]

Telefony v ČR se nesmí prodávat jako blokované, pokud by byl přístroj blokovaný, tuším, že v tomto případě T-Mobile má povinnost vše napravit. Více zde: Jak použít v telefonu T-Mobile G1 simku jiného operátora (odblokování).

Má G1 datový kabel, nebo to vše jde jen přes ten google účet?[editovat]

V balení g1 je datový kabel. Telefon podporuje mass storage takže se paměťová karta (ne paměť telefonu) v G1 připojí jako klasický USB disk. Rychlost přenosu dat mezu G1 a PC je závislá od rychlosti karty, kterou telefon omezuje jen minimálne. Do G1 se dá zastrčit standardní miniUSB kabel (třeba od foťáku). Telefon se zároveň přes USB dobíjí.

Dá se u G1 paměť zvětšit kartou, nevíte do jaké velikosti?[editovat]

U G1 jde paměť rozšířit pomocí microSD nebo microSDHC karet, které mají v současnosti maximální kapacitu 16GB.

Ma G1 ICQ klienta?[editovat]

Součástí androida je program IM, který mimo jiné podporuje i ICQ (Upozornění - G1 v prodeji u nás nemá v IM podporu ICQ!). Pro ICQ je možné použít i programy Hello AIM! a Meebo, oba ke stažení zdarma na android marketu avšak před Meebo se mějte na pozoru, není tak spolehlivý.

Má G1 Skype klienta?[editovat]

Ano. Z marketu se dá stáhnout oficiální verze Skype klienta, která podporuje chat i hovory. Nepočítejte však s komfortem srovnatelným s PC. Přes mobilní připojení je hovor velmi trhaný. (především pro účastníka na druhé straně) Přes wifi je potom kvalita hovoru o něco lepší, avšak stále nevalná. Je také nutno vzít v úvahu malou kapacitu RAM a výkon procesoru, proto nespoléhejte na to, že Skype poběží na pozadí zatím co budete například sutfovat na internetu.

Je možné přes vybrat čím se bude G1 připojovat na net?[editovat]

Ano, možné to je. Pokud si nastavíte připojení přes wifi, tak se wifi připojení použije v okamžiku, kdy je dostupné. Pokud bude wifi připojení nedostupné, a to i například z důvodu pomalé linky, tak se G1 automaticky přepne na GPRS/EDGE/3G síť. Upozorňuji, že při přepnutí telefonu do šetřícího režimu (LCD zhasnuto) se automaticky vypne wifi a aktivuje se stahování dat přes GPRS! - Ale ak GPRS nieje prístupné (roaming, nespravne nastavene APN) tak WiFi sa obcas zapne aby zosynchronizoval mejl, gtalk, .... ale i nascanoval okolite AP. Uživatel v podstatě nemá kontrolu nad tím, kdy, proč a na jak dlouho se přístroj připojí. Existuje ovšem aplikace APNdroid, dostupná na Marketu, která "vypne" veškerou datovou komunikaci přes operátora a lze se tedy připojovat jen a pouze přes wifi.

Bude se telefon ptát, když nějaká aplikace bude chtít data z internetu?[editovat]

Nebude. Pokud je povolen přístup na internet, tak ho všechny aplikace použijí jak potřebují. Zabránit se tomu dá jen tím, že přístup na internet vypneme.

Pri inštalovaní aplikácie ste vždy upozornený na to, aké vlastnosti telefónu aplikácia využíva. Takže ak napríklad nejaká aplikácia ktorej je pripojenie k internetu nanič ho vyžadovať bude, tak je možné, že aplikácia nebude v poriadku (zlodej dát?)

Edit: Dotaz. Týká se to i aplikací které jsou z Android marketu? Jak poznám, že jsou aplikace v pořádku a vyhnul se případným "zlodějům dat"?

V podstate tu funguje princip kolektivniho dozoru, neni totiz az tak tezke na rootnutych telefonech velmi podrobne sledovat veskerou online komunikaci aplikací, takze kdyby nejaka skutecne odcizovala data je tu jista vysoka pravdepodobnost ze na to "nekdo" prijde. Ono je to tak u vsech operacnich systemu, vyhodu maji ty OS ktere maji centralizovany market, diky nemu je dozor koncentrovaný na populární aplikace v jednom místě.

Můžu v telefonu nastavit napevno, aby používal jen wifi a to, i když není připojení úplně nejrychlejší?[editovat]

Ano můžeš. Telefon tím má stále neomezené možnosti co se týče používání. Samozřejmě s ohledem na stav wifi připojení.

Jde čerstvě vybalenou G1 zaregistrovat na Gmail účet přes WiFi, tj. bez datového tarifu u operátora?[editovat]

Nedá, ale registrace spotřebuje jen velmi málo dat, takže se nemusíš bát, že se nedoplatíš, pokud nemáš předplacený datový tarif.


Poznámka: U neoficiálních ROM od verze Androidu 2.1 to možné je. Telefon umožní definovat připojení a zapnout wifi ještě před nastavením uživatelských účtů.

Má v ČR prodávaná G1 klávesnici typu QWERTY nebo QWERTZ?[editovat]

Má QWERTY :)

Jak obnovit výrobní nastavení G1 (tzv. hard reset)[editovat]

Tímto krokem z telefonu vymažete vše a uvedete jej do stavu, ve kterém byl, když sjel z výrobní linky.

Postup naštěstí není tak primitivní, aby tak zásadní krok mohl někdo provést omylem:

  • Zcela vypni telefon (dlouhým stiskem tlačítka pro odmítnutí hovoru a následnou volbou Power Off z nabídky), v nouzi se nabízí možnost prostého vyjmutí a vrácení baterie.
  • stiskni současně tlačítko Domů (levé bílé) a červené tlačítko pro ukončení hovoru ... drž je asi 5 sekund než telefon naběhne do stavu kdy uvidíš na obrazovce výstražný trojúhelník.
  • stiskni na klávesnici kombinaci ALT+L
  • stiskni na klávesnici kombinaci ALT+W
  • ... proběhne proces obnovy výrobního nastavení ...
  • stiskni současně bílá tlačítka Domů a Zpět ... drž je asi 25 sekund
  • HOTOVO, zařízení se spustí a bude jako nové - zeptá se vás znovu na váš gmail účet, vysvětlí jak obsluhovat dotykovou obrazovku, upozorní že nemáte pít ani telefonovat za volantem atd ...

Jde udělat sw (soft reset) restart telefonu?[editovat]

Jde! Přes trojhmat Talk/Menu/End (zmačkněte tlačítka: Hovor/Menu/Zavěsit)

Funguje u G1 automatické otáčení displeje?[editovat]

Zkoušel jsem to u T-mobilu a displey se otáčel pouze po otevření HW klávesnice. Prípadne to môžu využívať (a využívajú) niektoré aplikáce. Je to možné pokud máte root tak na to existují aplikace které otáčí display automaticky. Uz to ale jde!!! Pokud máte ROOT práva, tak se displej otáčí i při zavřené klávesnici do všech směru. Do všech čtyřech :-)

Jdou seřadit kontakty podle vzoru Příjmení, Jméno?[editovat]

Ne, protože Google jak v Androidu tak v GMailu používá pro Jméno i Příjmení jedno pole. Doufejme, že se v cupcakeu dočkáme změny