Kategorie:FAQ

Z Android Wiki
Přejít na: navigace, hledání

Android[editovat]

Je Android dobře zabezpečený systém ?[editovat]

Android byl navržen tak aby odpovídal přísným bezpečnostním měřítkům a ve chvíli vydání prvních telefonů s touto platformou očekáváme, že bude Android de fakto nejlépe zabezpečenou platformou v oblasti mobilních operačních systémů vůbec.

Jak je řešená aktualizace nainstalovaných aplikací?[editovat]

Plně automaticky. Stará se o to aplikace Google Play ze které jsou také aplikace stahovány (zakoupeny) a instalovány.

Poběží operační systém Android na telefonu <XYZ> ?[editovat]

To záleží samozřejmě především na výrobcích (minimálně těch, kteří jsou partnery v Open Handset Alliance), kteří budou představovat nové telefony na platformě Android už v průběhu tohoto roku. Není vyloučeno. že vzhledem k otevřenosti platformy android zde bude mnoho pokusů zprovoznit ji na telefonech i staršího data vydání, jejichž výrobci s Androidem ve své době vůbec nepočítali - experimentátoři a hračičkové si přijdou na své. Nicméně pro normální lidi tu brzy bude nabídka telefonů, na kterých Android poběží spolehlivě už po rozbalení z krabice, díky nulovým nákladům výrobců na nasazení této platformy a otevřenosti licencování bude konkurence mezi výrobci pravděpodobně dost velká, nebojte se, že byste si nový hardware pro androida nemohli dovolit, bude vyspělejší a jistě levnější než dnešní chytré telefony osazené finančně nákladnými konkurenčními platformami ;-)

Podporuje Android USB mass storage?[editovat]

Ano, Android podporuje plně USB Mass Storage. Dokonce je v porovnání s ostatními systémy při práci s USB diskem (MicroSD kartou) velmi rychlý.

Lze do Androida instalovat aplikace odjinud než z Android Market ?[editovat]

Ano lze. Pokud to sami povolíte v nastavení (Settings) dostupném z menu hlavní plochy v kategorii Aplikace (Applications) zaškrtnutím položky Neznámé zdroje (Unknown sources). V podstatě odkudkoliv pak získáte soubor s koncovkou *.apk můžete jej v androidu otevřít a jako aplikaci nainstalovat. Můžete takový soubor stáhnout z nějaké stránky (které důvěřujete a neočekáváte škodlivý obsah) pomocí vestavěného prohlížeče Androidu, nebo získat jinak a uložit soubor apk třeba na paměťovou kartu odkud soubor pomocí správce souborů na kartě vyhledáte a klepnutím nainstalujete.

Umí android ukládat aplikace na SD kartu ?[editovat]

Některé aplikace ano, všechny ale bez ROOTu ne. Záleží na vývojáři.

Proč mi nejde přes Bluetooth přijímat/posílat soubory ?[editovat]

Android zatím neumí posílat ani přijímat soubory přes bluetooth. Můžeme se uklidňovat tím, že bluetooth jako přenosový kanál je velmi pomalý a snad je i praktičtější soubory poslat někomu na e-mail, nebo je přenést přes rychlejší wifi ... To jen na okraj, dočasnou příčinou toho, proč soubor nejde poslat nebo přijmout přes BT je nekompletní Bluetooth API, které podporuje jen připojení stereo sluchátek (u Android verze 1.5 a výše) a bezdrátové náhlavní soupravy (tzv. handsfree). Novější verze Androidu (od 2.0) umějí přes BT soubory posílat.

GPS[editovat]

Čo je AGPS?[editovat]

Jedná sa o klasické GPS, ktoré pre rýchlejšiu lokalizáciu využije menej presnú lokalizáciu podľa GSM siete. Túto polohu zdelí GPS prijímaču, čo vo výsledku veľmi urýchli nájdenie prvotnej polohy (zvyčajne do niekoľkých sekúnd).
Ak by GPS prijímač túto polohu nepoznal, musel by mať k dispozícii silnejší signál od satelitov a súčasne výhľad aj na viac družíc a trvalo by to minimálne minútu.

AGPS využívá ještě jinou berličku, a sice získávání orbitálních dat prostřednictvím mobilních datových přenosů namísto zdlouhavého stahování přímo ze satelitů. Tato data, zvaná dráhové efemeridy a almanach, jsou nezbytná ke korektnímu určení polohy GPS přijímače. Obsahují informace o rozestavění satelitů na obloze (almanach, dlouhodobá platnost), jejich aktuálních odchylkách, stavu ionosféry a jím způsobeném zkreslení (dráhové efemeridy, platnost max. několik dnů). Z toho vyplývá: pokud je GPS přijímač neaktivní po dobu několika dní, efemeridy se stanou neplatnými a přijímač je musí odposlechnout z vysílání družic. Tato zhruba dvouminutová procedura za podmínky dobrého výhledu na oblohu se zkrátí právě získáním dat ze serveru přes Internet.

Vyžaduje AGPS pripojenie k internetu?[editovat]

Áno. to pripojenie je len s veľmi malým objemom dát, ale vzhľadom, že v roamingu sú zvyčajne dátové tarify spoplatnené neskutočnými cenami, máme možnosť túto funkciu vypnúť buď pre roamingové siete, alebo vypnúť ju úplne.

Činnost (A)GPS přijímače tím samozřejmě není ohrožena a pokud bude přijímač využíván například každý den, rychlost v určení polohy (tzv. Hot Fix) proběhne stejně rychle, jako při využití AGPS (viz předchozí odstavec).

Programovaní[editovat]

V jakém jazyce se programují aplikace pro Android ?[editovat]

Aplikace Androidu jsou programovány v jazyce JAVA. Obvyklé vývojové prostředí je Eclipse s patřičnou modifikací (pluginy) od Google.

Mohu aplikaci pro Android napsat v jazyce C/C++ ?[editovat]

V této chvíli Android umožňuje psát aplikace výhradně v jazyce JAVA. Částečně vyvíjet v nativním kódu umožní Android NDK (Native Development Kit), plánovaný na 1H2009.