Překladatelský koutek

Z Android Wiki
Přejít na: navigace, hledání

Vítáme všechny, kdo mají chuť se zapojit do překládání aplikací a her do češtiny v Android Marketu. Prvotní myšlenka vznikla od Šikuse a tuto myšlenku pak převzal Fabian do praxe a pro začátek přeložil aplikaci Useful Switchers (český překlad je už dostupný v Android Marketu).

Prozatím jsme se domluvili na vytvoření slovníku, který můžete použít při překládání slov do češtiny. Pokud se vám nebude nějaké slovo zdát, polemizujte, prosím, o něm v diskuzi (panel mezi stránka a editovat nahoře) a připište na konci přezdívku, abychom se nějak orientovali.

Na fóru je vytvořené téma Překladatelský koutek, tak se tam můžete zeptat či dávat návrhy, dále byla založena stránka Překladatelský projekt, ale zatím ještě není hotová.

Jak dostat český překlad do oficiální verze aplikace dostupné na android marketu ?[editovat]

Prvním krokem je samozřejmě kontakt s autorem aplikace. Je třeba mu dát vědět, že máte snahu poskytnout své jazykové dovednosti a pomoci s doplněním české lokalizace do další verze dané aplikace. Obvykle pak autor zašle lokalizační­ soubor, ve kterém bude třeba přiřadit anglickým výrazům jejich české ekvivalenty. Tento lokalizační­ soubor nakonec vrátíte autorovi aplikace a příští­ verze už může být ví­cejazyční (včetně automatické podpory češtiny).

Často používaná slova, která by bylo dobré zachovat[editovat]

Zatím je tu jen pár slovíček, ale až se to víc rozšíří, použijte klávesovou zkratku Ctrl + F a napište slovo, které chcete přeložit. Pokud slovo nenajdete použijte některý ze slovníků uvedených v závěru stránky. Tato cesta je nejpohodlnější pro všechny uživatele aplikace. Pokud chcete, můžete jim samozřejmě život zkomplikovat krkolomnějšími postupy (vytváření forků, patchů ...), ale nelze to doporučit.

Poznámka: Tento postup lokalizace, kdy všechny jazyky jsou jako prosté asociační tabulky vloženy přímo do oficiální verze, je momentálně vzorně aplikován například u doplňků prohlížeče Firefox. Zde dokonce zašli tak daleko, že lokalizační soubory lze snadno vytvářet a zasílat autorům doplňků přes webové rozhraní [1]. Doufejme, že android čeká podobný vývoj.

Zde najdete několik desítek přeložených slov v jednom překladatelském slovníku.

Rozcestník překladatelských slovníků na různé projekty (CZilla, Ubuntu atd.)

anglicky česky
About O aplikaci
Add Přidat
Airplane Mode Mód letadlo
Bookmarks Záložky
Call Volat
Cancel Zrušit
Display Zobrazit
Favourites Oblíbené
Group Skupina
Internal memory Interní paměť
Language Jazyk
More Více
New Nový
Options Možnosti
Preferences Nastavení
Refresh Obnovit
Ringer Mode Vyzváněcí profil
Save Uložit
Screen locked Zamknuto
SD card Karta SD

(používá se tak v oficiálním českém nastavení)

Search Hledat
Security Bezpečnost
Synchronization Synchronizace
Turn off Vypnout
Turn on Zapnout
Version Verze
Window Okno
Wireless Bezdrátový

Přeložené aplikace[editovat]

jerzabek PalmBookReader Call Meter NG

Externí odkazy[editovat]