Kategorie:Root

Z Android Wiki
(Přesměrováno z Root)
Přejít na: navigace, hledání
"Androidovi pomáhá nenápadný ro(b)ot v pozadí"

Některé specifické funkce jsou dostupné jen pro uživatele, kteří na svém Androidu mají práva uživatele root (tj. plná neomezená práva). Jak je to možné ? Android API není všemocné (zatím) a root práva umožňují aplikacím využívat v některých ohledech pokročilejší dovedností Linuxu schovaného za Android API (které tím pádem obchází).

V praxi to funguje tak, že v rootnutém telefonu má aplikace možnost se uživatele zeptat, zda ji pro danou činnost povolíte obejít Android API a přistoupit k linuxu v pozadí s neomezenými právy. Jako uživatel můžete povolit dané aplikaci jen jeden takový mocný přístup, nebo ji můžete takové zásahy povolit navždy, nebo vůbec.

Bezpečnostní rizika samozřejmě nelze popírat. Jsou tu, s neomezenými právy může aplikace (at uz v dusledku chyby, nebo zamerne) i pořádně škodit. Dávejte dobrý pozor jaké aplikaci root přístup povolíte!

Stupeň oprávnění[editovat]

Implicitně tato práva nemáte, na všech telefonech máte práva omezená, a stejně tak i aplikace na androidu spouštěné. Za normálních okolností využívají aplikace jen funkce, které nabízí Android API, které by mimo jiné mělo aplikacím znemožnit páchat škody, API tak lze mimo jiné chápat i jako přirozený antivir a záruku vaší spolehlivé ochrany před potenciálně záludnými aplikacemi (zatím ale o žádné nevíme...). Výjimkou jsou telefony Dev Phone pro vývojáře, které jsou už přednastaveny tak, že posktyují root přístup.

Jak provést rootování telefonu T-Mobile G1 / HTC Dream ...[editovat]

Můžete to zkusit sami podle tohoto velmi podrobného článku: Root vaší G1 krůček za krůčkem, nebo tím někoho zkušeného pověřit (viz. mapa vlastníků Androida, GoldCard, kdo a kde ji má)

Výše popsaný se skládá ze 3 klíčových kroků, které jsou v článku rozebrány do nejmenšího detailu:

  • vytvořit či jinak sehnat "GoldCard" (můžete ji i koupit na Aukru) - upravená paměťová SD karta která přesvědčí telefon, aby z karty do telefonu instaloval jakoukoliv verzi Androida bez ověřování
  • pomocí goldcard nainstalujeme starší verzi androida, která obsahovala chybu jíž se dá využít k získání root práv.
  • a nakonec už upgrade androida na nejvyšší dostupnou verzi, přitom root práva už zůstanou zachována.

Podkategorie

V této kategorii je pouze následující podkategorie.