T-Mobile G1: Porovnání verzí

Z Android Wiki
Přejít na: navigace, hledání
 
Řádka 27: Řádka 27:
 
|rozmery        = 117.7 x 55.7 x 17.1 mm
 
|rozmery        = 117.7 x 55.7 x 17.1 mm
 
|vaha          = 158g včetně baterie  
 
|vaha          = 158g včetně baterie  
 +
|diskuze        = http://androidforum.cz/g1-htc-dream-f7.html
 
}}
 
}}
  

Aktuální verze z 20. 8. 2012, 22:19

T - Mobile G1
T-mobile g1 černý 002.jpgT-mobile g1 bílý 002.jpgT-mobile g1 bílý 001.jpg

Dostupnost 22. října 2008 (USA)
Cena v Česku
Výrobce HTC
Operátor T-mobile
Procesor Qualcomm MSM7201A ARM11 @ 528MHz
Paměť 192 MB DDR SDRAM
256 MB Flash ROM
Displej 3.2" (81 mm) TFT-LCD, HVGA (480×320 - 180 ppi) 65K barevný dotykový, kapacitní
Ovládání kapacitní dotyková obrazovka, vysouvací pětiřadá QWERTY klávesnice, trackball
Operační systém Android 1.5
Síť GPRS / EDGE 850 / 900 / 1800 / 1900, HSxPA 1700 / 2100 (7.2 / 2 Mbit/s)
Připojitelnost USB 2.0, Bluetooth 2.0 s EDR, Wi-Fi b/g
USB HTC ExtUSB (11-pin mini-USB 2.0 a audio jack v jednom)
Bluetooth profil neznámý
Wi-Fi 802.11 b/g
Fotoaparát 3.2 megapixel s autofokusem
GPS navigace schopná s Google Maps
Paměťová karta MicroSD (microSDHC, SD 2.0 kompatibilní)
Další doplňky pohybový senzor, digitální kompas, čip NFC
Audio Formáty vyzvánění : AAC, AAC+, AMR-NB, MIDI, MP3, WMA
Video 3GPP, MPEG4, WMV, FLV
Baterie Li-Ion 1150 mAh
Pohotovostní doba až 319 hodin (GSM), až 402 hodin (3G)
Doba hovoru až 406 minut (GSM), až 350 minut (3G)
Rozměry 117.7 x 55.7 x 17.1 mm
Váha 158g včetně baterie
diskuze na androidóru http://androidforum.cz/g1-htc-dream-f7.html


Pozn: Existuje oficiální nástupce tohoto telefonu, je jím T-Mobile G2


T-Mobile G1 (před uvedením známý jako HTC Dream) je chytrý telefon způsobem pojetí svého software zaměřený na významné využití služeb internetu. Operační systém Android dodaný sdružením Open Handset Alliance, jehož verzi 1.0 vyvinula společnost Google, byl podle tvrzení v tiskové zprávě společnosti T-Mobile, právě v tomto telefonu použit vůbec poprvé. Pro T-Mobile tento telefon vyrábí tchaj-wanská firma HTC.

Následník telefonu ze stáje HTC už nebude vyráběn pro T-Mobile nýbrž pro Vodafone. Jméno následníka je HTC Magic

Telefon G1 byl uveden 23. září 2008 a ten den americký T-Mobile na něj začal přijímat předobjednávky skrze internetový formulář. V Británii byl telefon uveden 30. října 2008. V Česku bude prodej telefonu zahájen 30. ledna 2009. Cena telefonu na americkém trhu byla stanovena na $179 pokud je telefon pořízen spolu s tarifem od operátora na dobu dvou let, za cenu $399 jej pak lze zakoupit bez jakéhokoliv úvazku k operátorovi T-Mobile. U nás je nedotovaná cena za přístroj 9999Kč, ale T-mobile nabízí balíčky s tarify, kde jde telefon získat už od 1Kč. Telefon G1 je vyráběn ve třech barevných provedeních - bronzová, černá a bílá. V první vlně si Češi budou moct koupit bohužel jen bílou variantu.

Můžete získat i rozšířená oprávnění na tomto telefonu - tzv. root.

Technické parametry - Hardware[editovat]

Displej[editovat]

Displej o úhlopříčce 3.2" (~ 8 cm) typu TFT-LCD. Displej reaguje na dotyk prstů, není tedy nutné používat speciální ukazovátko (tzv. stylus). Obraz displeje je složen z 480 x 320 pixelů (bodů), které udávají jeho rozlišovací schopnost. Místo uvedeného číselného údaje o rozlišení se můžeme setkat i se zkráceným označením HVGA. Díky schopnosti reagovat na dotyk lze aplikace ovládat pouhým ukázáním či pohybem prstu ve směru. Obraz displeje je možné sledovat v režimu na výšku i na šířku, telefon automaticky aktivuje režim horizontální po vysunutí klávesnice a naopak. Displej je více dotykový, tj dokáže rozpoznat dotyky více prstů na různých místech, avšak protože na tuto funkci má patent firma Apple, je záměrně vyřazena softwarově (je možné že tuto schopnost displeje bude možné softwarově zase aktivovat)

Procesor[editovat]

Procesor MSM7201A je dvoujádrový CPU/GPU od firmy Quallcomm, integruje v sobě podporu 3G sítí operátorů a jeho GPU část dokáže vykreslit 4 miliony polygonů za sekundu. Hardwarově sice umí akcelerovat Javu, avšak tato dovednost procesoru není využita protože Android používá Dalvik VM namísto Java VM , které jsou sice z pohledu vývojáře kompatibilní, nikoliv však z pohledu tohoto procesoru.

Klávesnice[editovat]

G1 má úplnou QWERTY klávesnici kterou lze zpřístupnit odsunutím displeje do strany. Na spodní části telefonu je vždy dostupno 6 tlačítek pro základní navigaci.

  • tlačítko "zvednout telefon" (zelené) – iniciuje odchozí hovory, otevírá adresář kontaktů, přijímá hovory
  • tlačítko "domů" (černé) – v jakékoliv situaci zobrazí úvodní obrazovku s ikonami a dalšími volitelnými prvky umístěnými na ploše. Z této úvodní obrazovky lze iniciovat jakoukoliv funkci telefonu například spuštěním některé z nainstalovaných aplikací.
  • všesměrový ovladač "trackball" – jedná se o vylepšený ovládací prvek pro všesměrové ovládání pohybu, pohyb má právě takovou rychlost jakou rychlost rotace prstem udáme kuličce trackballu
  • tlačítko "zpět" (černé) – vrátí se o krok zpět, vícenásobným stiskem tohoto tlačítka se tak postupně dostaneme třeba až na úvodní obrazovku
  • tlačítko "zavěsit telefon" (červené) – ukončí probíhající hovor, pokud žádný hovor neprobíhá pak uvede telefon do úsporného režimu
  • tlačítko "menu" (černé) – otevře kontextovou (lokální) nabídku funkcí, které souvisí s tím co se v daný okamžik odehrává na displeji telefonu, například na úvodní obrazovce stiskem tohoto tlačítka získáme nabíku ve které hned první položkou můžeme přidat novou ikonu na plochu.

Na levé straně telefonu je pár tlačítek sloužící k ovládání hlasitosti všech zvukových projevů přístroje skrze jeho reproduktor, náhlavní soupravu apod. Na pravé straně telefonu je spoušť integrovaného fotoaparátu.

Audio/zvuk[editovat]

Namísto klasického sluchátkového "jack" konektoru používá G1 (podobně jako většina HTC telefonů) konektor mini-USB který lze použít i k připojení sluchátek. Pomocí redukce lze připojit libovolná sluchátka kompatibilnís konektorem typu "3.5mm jack". G1 umí přehrávat hudební soubory ve formátech MP3, AAC, AAC+, WMA, MPEG4, WAV, MIDI, Real Audio, a Ogg.

Fotoaparát[editovat]

G1 integruje fotoaparát s rozlišením 3.2 megapixelů. Jak už to u fotoaparátů v mobilních telefonech bývá, ani G1 nemá optický ZOOM (pouze digitální). Od verze Cupcake je už možné i nahrávání videa a to v rozlišení QVGA (320x240). G1 umí přehrávat video (i streamovaná videa) ve formátech H.264, 3GPP, MPEG4, a 3GP.

Paměť[editovat]

Do G1 lze vložit paměťovou kartu microSD, která může mít velikost až 16 GB (v budoucnu i více), s telefonem je však dodávána microSD karta pouze o velikosti 2GB. Větší kartu je tedy nutné eventuálně dokoupit.

Baterie[editovat]

G1 disponuje dobíjeným akumulátorem Li-Ion s kapacitou 1150 mAh, který po plném nabití dokáže udržet přístroj 5 až 130 hodin v chodu v závislosti na tom jak intenzivně je přístroj po tu dobu používán. Baterie je největší a patrně jedinou významnou slabinou telefonu G1. Je totiž příliš slabá. Nové verze OS Android slibují lepší úspornost takže časem by tatáž baterie G1 mohla vydržet i déle, nicméně už teď se nabízí možnost zakoupit do telefonu baterii s vyšší kapacitou (až 3900 mAh).

Akcelerometr[editovat]

G1 integruje speciální senzor který dokáže rozpoznat směr pohybu telefonu a jeho rotaci. Tento senzor je používán například aplikací Street View v režimu zobrazení "kompas" pro ovládání pohledu v 3D


Wifi[editovat]

V případě, že máte problém s připojením na své wifi AP můžete se podívat na list ověřených a fungujících AP / Routerů.

Zajímavé poznatky[editovat]

Vícedotykový displej[editovat]

Ukázka vícedotykového displeje G1 - utajeného, nevyužitého

Při uvedení T-Mobile G1 byl telefon ovládán jen jedním prstem a dotyk více prstů nebyl využit, používám minulý čas přestože to platí doposud. Existuje předpoklad že se toto změní. Konkurenční iPhone, který vzájemný pohyb dvou prstů používá především k ovládání přibližování a oddalování fotografií, map, web stránek apod, je v tomto případě patrně žábou na prameni díky souvisejícímu patentu firmy Apple.

Ukázalo se, že platforma Android jako taková je na ovládání více prsty připravena, avšak kód, který obsluhuje tento způsob ovládání nakonec byl deaktivován (ve zdrojových kóde však nadále zůstává dostupný, patrně pro budoucí použití). Co však překvapilo ještě více byla prokázaná schopnost dotykového displeje telefonu G1 více dotyků opravdu rozpoznat. Dalo by se říci, že použití této funkce na G1 tedy nebrání nic. Tedy žádné přízemní skutečné překážky, kladeny jsou do cesty pouze překážky právní. HTC i Google se patrně v zájmu hladkého launche g1 rozhodli neriskovat soudní spory o patent. Doufejme, že v budoucnu bude funkce ovládání pomocí více dotyků dostupná nejen u nových telefonů s Androidem ale i zpětně u G1, technicky tomu zjevně nic nebrání. Právní otázku lze vyřešit napadnutím patentu Applu, zaplacením poplatku za jeho užití, nebo pozměněním technologie tak, aby fungovala navenek stejně, ale patent se na ni už nevztahoval ... pokračování v budoucnu

Vícedotykový displej můžete na své G1 mít i přes všechna právní úskalí. Stačí doinstalovat neoficiální update JF-R33, ve kterém je i upravený Browser, využívající vícedotykový displej pro zoom (tj. přiblížení stránky oddalováním prstů od sebe).

Skutočnosť je však taká, že schopnosť ovládania viac prstami nieje tak dokonalá ako na iPhone. Problem je v tom, že iPhone má snímacie plochy rozložené do matice a každá snímacia plocha sa vyhodnocuje zvlášť. G1 používa princíp zhodný s kapacitnými touchpadmi používanými na bežných notebookoch, kde sú rozmiestnené zvislé a vodorovné snímacie pásiky. To má za následok že ak sú prsty v diagonále, tak nevie rozlíšiť v ktorých prienikoch prsty sú (je to ukázané vo vyššie uvedenom videu). Zrejme táto nedokonalosť bola dôvodom deaktivovania multi touch podpory v G1 (a asi ju ani nikdy oficialne nepovolia). Na druhej strane aj táto schopnosť je použitelná, pretože sa dá určiť vzdialenosť prstov od seba a tiež aj stred, čo je použitelné napríklad pre zoomovanie fotiek (viz video).

Apple ma patentovaný svoj princíp viacdotykového snímania a tiež má patentované napríklad súčastné stláčanie dvoch kláves napríklad shift a nejakého písmenka na virtuálnej klávesnici. Myslím si, že obidva patenty sú veľmi špekulatívne (najmä ten druhý, ako keby sa nikdy predtým nestláčal shift súčastne s písmenkom :/ ) Apple je naviac známy v tom, že sa nerád delí o svoje patenty. Myslím že je len otázkou času, kedy tie patenty niekto napadne.

Ovládání prstem či stylusem ?[editovat]

G1 má svůj dotykový displej i aplikace samotné optimalizované pro ovládání tlustým neohrabaným prstem a přesný stylus tedy není vůbec potřeba, přesto má stylus jisté výhody které mnozí nebudou chtít tak rychle opouštět. Předně je to skutečnost že se displej nešpiní tak rychle, stylus nezabere tolik prostoru ve výhledu a tak se s ním mohou lépe hrát některé hry, stylus jistě dokáže přesněji určit pozici a tak je vhodný k ovládání aplikací které mají menší ovládací prvky nebo vyšší přesnost přirozeně umí využít (např tabulkový procesor, grafický editor apod.)

Nabízí se tedy možnost dodatečného zakoupení stylusu pro kapacitní displej telefonu G1 zde, zde , ...

G1 otázky a odpovědi[editovat]

více naleznete v samostatném článku G1 otázky a odpovědi

Možnosti nákupu pro našince[editovat]

Telefon se již nějaký měsíc prodává v USA, odkud je možné jej dovést například prostřednictvím aukční síně eBay (odkaz zobrazí přímo nabízené G1 k prodeji). Prodej už byl zahájen také v UK.

Český T-Mobile zahájil prodej telefonu podle původního ohlášení 30. ledna 2009. Dostupná u nás byla pouze bílá varianta až do 1.5.2009, kdy byl zahájen prodej i barvy černé.

Odblokování telefonu pro všechny operátory (nejen T-Mobile)[editovat]

V USA se telefon prodává blokovaný na mobilního operátora T-Mobile, pokud jste u českého T-Mobile toto uzamčení nevadí. Pro využití s jiným operátorem je nutné T-mobile v zemi, kde jste telefon zakoupili, požádat o kód pro odblokování. Rozhodně nikomu za odblokování neplaťte!

V Česku je zakázáno prodávat blokované telefony, takže G1 u nás není blokovaná na operátora.